Ogłoszenia Białystok na Pp1.pl > Wiadomości > Mazel Tov, czyli na zdrowie! Nowa restauracja z kuchnią żydowską w Białymstoku (zdjęcia)

Mazel Tov, czyli na zdrowie! Nowa restauracja z kuchnią żydowską w Białymstoku (zdjęcia)Są zakochani w Białymstoku, jego przedwojennej wielokulturowości i historii miasta. I mimo że nie są z zawodu historykami, ale tylko pasjonatami, to właśnie na tę wielokulturowość i historię postanowili postawić. Niemal w centrum, bo przy ul. św. Rocha otworzyli restaurację. Specjalność – kuchnia żydowska. Ale taka, by trafiła w gusta i portfele białostoczan. Jest tu więc białostocka buza – czyli napój z kaszy jaglanej, cukru i rodzynek, z którego niegdyś słynął Białystok, pasta śledziowa – bo przecież przysmaki żydowskie powinny być przetarte, móżdżek cielęcy z jajkiem – bo bez jajka kuchni żydowskiej nie ma, żydowska penicylina – czyli gotowany wiele godzin, aromatyczny rosół. Kuchnia żydowska przenika się więc tu z tą tradycyjną białostocką, podlaską. I nie jest koszerna. - Bo takie były te potrawy: polskie, podlaskie, przekształcone tylko nieco na potrzeby koszerności – tłumaczy Marcin Korpacz, menedżer restauracji.

Przeczytaj więcej: http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/mazel-tov-czyli-na-zdrowie-nowa-restauracja-z-kuchnia,5081629,artgal,t,id,tm.html